Poznaj historię rudnickich plecionkarzach

„Tradycja pleciona wikliną” jest cennym i zarazem efektownym zwieńczeniem projektu „Ochrona i wzmacnianie tradycji wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem”. Wydawnictwo przyciąga uwagę nowatorskim podejściem do badań nad tradycją, interesującymi artykułami i cieszy oko oryginalnym layoutem oraz ładnymi zdjęciami.

132-stronicowy tom składa się z trzech części, a jej sercem są biogramy ponad 40 wikliniarek i wikliniarzy, które powstały w oparciu o wywiady zebrane w trakcie projektu. Bohaterowie opowiadają o pasji do wikliny, swoich mistrzach, pracodawcach oraz ulubionych wyplotach. Do ich pracowni  zapukali uczniowie klas VI-VIII rudnickiej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2, by utrwalić ich opowieści. Nagrane teksty zostały następnie spisane i  opracowane przez autorki wywodzące się z lokalnej społeczności: Annę Straub (dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Rudniku nad Sanem) oraz  Agatę Piotrowską (koordynatorkę projektu z Urzędu Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem).  W efekcie powstał ciekawy zestaw życiorysów, które składają się na piękną historię tradycji plecionkarstwa na tle dziejów regionu.

Przeprowadzone przez młodzież wywiady dotyczące niematerialnego dziedzictwa kulturowego kultywowanego w regionie, w którym uczą się i mieszkają, są unikatowe w skali kraju. Genezę pomysłu i realizację poszczególnych etapów opisuje w pierwszej części ceniona etnolożka, współautorka koncepcji i opiekun naukowy  projektu dr hab. Katarzyna Smyk, prof. UMCS. Jednym z głównych celów przedsięwzięcia było zaangażowanie środowiska plecionkarzy w proces wpisu tradycji na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Wejście na tę prestiżową listę ma sens jedynie wtedy, gdy od początku uczestniczą w nim depozytariusze. W ten temat wprowadza nas Andrzej Szoszkiewicz, który we współpracy z plecionkarzami, władzami gminy i dyrekcją Centrum Wikliniarstwa podjął się opracowania wniosku o wpis na światową listę UNESCO.

Tom dopełnia dział zawierający dwa artykuły zrealizowane na podstawie kwerendy bibliotecznej i archiwalnej przez dwójkę badaczy z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Pierwszy, autorstwa dr Izabeli Wodzińskiej, mówi o długiej historii plecionkarstwa na świecie, by potem skoncentrować się na dziejach Rudnika nad Sanem i tradycji wikliniarskiej zapoczątkowanego przez hrabiego Ferdynanda Hompescha 150 lat temu. Z kolei dr Janusz Radwański chronologicznie prezentuje stan badań na temat wikliniarstwa w Rudniku i najbliższych okolicach.

„Tradycja pisana wikliną” opublikowana jest wersji cyfrowej. Przeszła wszystkie etapy profesjonalnego procesu wydawniczego – redakcję językową, korektę i skład. Oko przyciąga oryginalny projekt graficzny Macieja Pachowicza i zdjęcia Macieja Rałowskiego. Życzymy przyjemnej lektury!

Pobierz publikację w PDF (9 MB)

Publikacja powstała w ramach projektu „Ochrona i wzmacnianie tradycji wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Odkryj wiklinę

U nas zobaczysz jak wygląda wiklina w naturze i jakie cuda potrafimy z niej wyplatać

Skip to content